6 tipp a rendszeres székletért

Előzze meg a székrekedést! - 6 tipp az egészséges székletért

A székrekedés gyakran összefügg az egészségtelen életmóddal. Hogyan lehet rendszeres, egészséges székletet elérni? Ebben a cikkben kiderül.

Napjainkban még mindig találkozunk a „nagy WC-zéssel” járó titkolózással. Mindenekelőtt ki kell hangsúlyozni, hogy a székletürítés életünk egyik alapvető fiziológiai szükséglete, annak hiánya pedig életveszélyes állapotokhoz vezethet. A székrekedés a lakosság körében gyakran összefügg az egészségtelen életmóddal. Hogyan lehet rendszeres, egészséges székletet elérni, és hogyan tudja könnyeben elvégezni a nagy dolgát? Ebben a cikkben kiderül.

A széklet távozását a végbélnyíláson keresztül székletürítésnek nevezzük. Ez a folyamat akkor következik be, amikor a perisztaltikus hullámok összehúzódásokkal nyomják a székletet a végbélbe. Magát a széklet áthaladását akaratunkkal szabályozhatjuk, így befolyásolhatjuk, hogy elmegyünk-e WC-zni vagy sem. A betegeknél gyakran találkozunk székrekedéssel, vagyis a székletürítés zavarával. Szubjektív tünetek jellemzik, amelyek a következő jelenségekből állhatnak:

  • nincs rendszeres széklet, vagy kevesebb mint háromnaponta egyszer jelentkezik;
  • kis mennyiségű széklet;
  • száraz, kemény széklet;
  • a széklet teljes hiánya;
  • a nem teljes ürítés érzése;
  • az ürítés erőfeszítést igényel.

Az egészséges széklet olyan téma, amiről nem kell szégyen beszélni

A székrekedés okai különbözőek lehetnek. Vagy egy különálló betegségről beszélünk, vagy egy másik betegség tünetéről. Fontos, hogy ne szégyelljünk orvos előtt megnyílni a székelési problémáinkról. A székrekedés legfőbb okai: helytelen étkezési szokások, anyagcsere problémák, mint például alacsony rostbevitel, kevés folyadékbevitel, káliumhiány stb. Végül, de nem utolsósorban pszichés okok is állhatnak a háttérben, pl. szociális és családi helyzetek miatt székletürítési problémák is felmerülhetnek.

Az alábbiakban olvashat a székletürítéshez hozzájáruló tényezőkről, valamint tippeket is talál a környezetváltás során fellépő átmeneti székrekedésre.

Egy nő erőlködik a WC-n
Forrás: Canva.com

A székrekedéshez hozzájáruló tényezők:

  • mozgáshiány, mozgásszegény életmód;
  • kevés folyadékbevitel;
  • rendszertelen étkezés;
  • rostszegény táplálkozás;
  • a kiürülés tudatos visszaszorítása;
  • dohányzóknál gyakori a székelési inger hiánya (nikotin okozza).

Egészséges széklet – 6 tipp, hogyan érje el

1. Napi rendszerességű WC-zés gyakorlása

A cél a székletürítési reflex helyreállítása, hogy a széklet ismét szabályos és fájdalommentes legyen. Ehhez azonban napi szintű gyakorlásra van szükség.

Hogyan kezdjen neki?

  • Alakítson ki nyugodt környezetet a WC-n, és szánjon elegendő időt arra, hogy kapkodás nélkül elvégezhesse a dolgát.
  • A rendszeresség kulcsfontosságú – próbáljon meg minden nap, körülbelül ugyanabban az időpontban WC-re menni.
  • Az első próbálkozás ideális ideje: közvetlenül reggeli után.
  • A kényelmes WC-n üléshez tartsa combját a hasához közel, és támassza alá a lábát, hogy a székletürítéshez a legjobb pozíciót hozza létre. Ha nem tudja mire tenni a lábát, akkor helyezhet egy-egy tekercs WC-papírt a lába alá.
  • A türelem a siker kulcsa.

2. Elegendő mennyiségű folyadék

Kezdje a napot egy pohár langyos vízzel, vagy frissen facsart gyümölcslével.

3. Rostban gazdag táplálkozás

Fontos a változatos és kiegyensúlyozott étrend, amely minden tápanyagot jelentős mennyiségben tartalmaz. Ma már jól tudjuk, hogy nem ajánlott rost-kiegészítőket fogyasztani. Ehelyett elegendő egy kiegyensúlyozott étrend, amely természetes rostforrásokat tartalmaz. Fogyaszt naponta legalább két adag gyümölcsöt és zöldséget? Az elegendő folyadékbevitel mellett a tudatos táplálkozás irányába történő változtatásokkal egészséges székletet, és a belek perisztaltikus mozgásának javulását érhetjük el.

4. Rendszeres testmozgás

A rendszeres testmozgás előnyei a beleink működésére is hatással vannak. Mindössze 30 perc séta segíti az emésztést, a bélmozgást és a székelést. Próbáljon meg fizikai aktivitás után mosdóba menni.

5. A székelés szükséglet, nem szabadidős tevékenység

Sokan okostelefonjukkal a kezükben töltik az időt a WC-n, ami az aranyér egyik rizikófaktora. A hosszantartó ülés nyomásnövekedést okoz az erekben, amik kitágulnak, keringésük romlik.

6. Probiotikumok

A probiotikus törzsek, különösen a tejsavbaktériumok, mint például a Lactobacillus vagy a Bifidobacillus, megfelelő mennyiségben adagolva javítják az emésztést és megelőzik a székrekedést.

Symprove probiotikum

A Symprove rendszeres fogyasztása megelőzheti a székrekedést.

A székletürítési problémák ugyanolyan komoly egészségügyi problémák, mint bármi más. Végül egy tipp: vezessen székelési naplót. A széklet nem mindig egyforma – sem a színe, sem az állaga, ugyanis sok tényező befolyásolja. Ha azt észleli, hogy problémája akut vagy tartósan fennáll, forduljon orvosához, aki segít megtalálni a probléma okát.

Források:

https://www.solen.sk/storage/file/article/5e59ce45f44494c8a1c92dbe0a1996ce.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/PED_3_2019-Kosnacova.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/c7626791e8c742a2b3da143a4bdc6876.pdf