Minden évben, ahogy közeledik a karácsony, megjelennek bizonyos mondatok, amiket már biztosan halottunk, ha esetleg nem is a saját családunkban, de a környezetünkben biztosan. A social felületeken néha már általános meme-ként, viccként találkozhatunk az alábbi mondatokkal: „Hol az égő?” - „Megint nem jól raktad el”- „Megvetted már a fát?”- „Csirke a sütőben? - Ja! még meg se pucoltam!”, „Ez a fa megint nem fér a tartóba” „Vendégek egy óra múlva itt lesznek, de még szalad a lakás”- és azt hiszem reggelig sorolhatnánk melyek azok a mondatok, amelyek a karácsony közeledtével igen ingerült állapotban hagyják el a szánkat.
Miről is van szó valójában?
A karácsony, a szeretet ünnepe, az elcsendesülésről, a befelé figyelésről, a megnyugvásról, és legfőképp az együttlétről kellene, hogy szóljon. Valószínűleg, ha megkérdezzük szüleinket, nagyszüleinket, dédszüleinket, számunkra- akik már a 21. században szocializálódtunk-valószínűleg egészen „elképesztő”, elképzelhetetlen történeteket fognak mesélni a karácsonyi élményeikről. Hallhatjuk, mekkora öröm volt, ha egy család házilag szaloncukrot készített, avagy édes habkarikát, és azt tehették fel a fára karácsony ünnepén, természetesen közösen, együtt, mert úgy volt meg a varázsa az egésznek.
Azt viszont már kevésbé tarthatjuk valószínűnek, hogy a jelen kornak megfelelő szokásokat meséljék: „Julika egész héten arra készült, hogy csütörtöktől akciós lesz a szaloncukor, és nyitásra mindjárt a boltba legyen, mert elkapkodják az összeset.”- és ugye tudjuk, hogy Julika legalább 10 vendéget vár, abból legalább 6-an másfélét szeretnek, és bizony Julika nem szeretne kellemetlen helyzetbe maradni, ezért biztosra megy, és vesz vagy 8 féle szaloncukrot- akcióban, ugyanis ajándékokat még nem vásárolt, és hát abból sem mindegy mit vesz az ember a rokonoknak-ugye.
Szerintem egy igen gyakori esemény került leírásra, amibe, ha kicsit jobban elmélyedünk semmiképp nem azt az idilli nyugalmat fogjuk érezni a testünkben.
Miért stresszelünk karácsonykor, mi aggaszthat a készülődés során?
Akármennyire is szeretjük az ünnepeket a karácsony közeledte abban az esetben is egy elég komoly izgalmi állapotot vált ki belőlünk. Szokás mondani, ahány ház, annyi szokás, ez ebben az esetben is helytálló. Nincsenek „jobb” „előnyösebb” élethelyzetek, ha valaki egyedüli ünneplésre készül azért, ha valaki nagycsaládi ünneplésre készül akkor pedig azért jelenik meg a stressz az életében márcsak a karácsony gondolatától is.
Az egyik leggyakoribb jelenség, amit képes kiváltani belőlünk az ünnep, az a megfelelési kényszer. Szeretnénk mindenből a legjobbat, legszebbet, legnagyobbat. A mi általunk adott ajándék legyen a legmodernebb, amit mi rakunk az asztalra étel legyen a legfinomabb, a mi fánk legyen a legdíszesebb, és még sorolhatnánk reggelig. És ha ne adj isten a bejgli kissé szétesik szinte már egy depressziós állapotot tapasztalhatunk meg.
Félre értés ne essék, a kudarc megélése egy valid érzés, és helye is van az életünkben, azonban ebben a stresszes, és fokozott érzelmi állapotban egy aprócska-számunkra nem a legjobban alakuló esemény is teljesen kiboríthat minket.
Hol csúszik félre a történet?
Az, hogy a készülődés egy izgalommal és várakozással teli időszak, teljesen rendjén való helyzet. Ahogy az is, hogy maga a készülődés is stresszt okoz, csak nem mindegy, hogy pozitívként (eustressz), vagy negatívként (distressz) éljük meg, illetve az sem, hogy milyen mértékben. Holnes és Rahe kutatási alapján életünkben a stresszkeltő események becslése alapján a karácsony 12-es értékelést kapott! Egy olyan skálán, ahol a házastársunk elvesztése áll az élen 100-as értékkel (Social Readjustment Rating Scale).
Amit a legtöbben elkövetünk, és talán érdemes lehet végiggondolnunk, hogy mire az ünnepi asztalhoz ülünk, -teljesen kimerülve, túl 5 vitán- már el is veszik a szeretet meghitt hatása. Maximálisan akarunk mindent teljesíteni, a legtökéletesebbet akarjuk nyújtani, ahelyett, mint amik valójában vagyunk. Akkor is a legújabb ajándékot választjuk, ha tudjuk, anyagilag megterhelő, napokat állunk a konyhában időt és energiát nem sajnálva, még ha alvásra nem is jut idő, mondván „utána kialusszuk”.
Holott a stresszmentes karácsony arról szól, hogy együtt éljük meg a pillanatot- az ünnep pillanatait, kényelmesen, szeretettel és hálával feltöltődve. Nem pedig a túlhajszolt, stresszes állapotról. Nagy hatással vannak ránk a közösségi felületek, különböző filmek, könyvek akár. Fontos megjegyezni, hogy mind egyediek vagyunk, a filmek legtöbbszőr egy kitalált, idilli világot ábrázolnak, a social felületeken pedig csak egy morzsát látunk az illető világáról.
Ebből kifolyólag, ha azt gondolnánk, mi kevesek vagyunk, vagy nem vagyunk elég jók, legyünk tisztában azzal, hogy legtöbbször, amit látunk akár egy reklámban is- kitalált képkockák megjelenése, és nem a valóságot, az átlagot tükrözik!
Mit tehetünk, hogy jobban érezzük magunkat karácsonykor?
Ha szeretnénk elkerülni a magas, negatív stresszhatásokat, választhatunk bizonyos technikákat, például a mindfulness módszerét.
De mi is az a mindfulness, vagy másnéven tudatos jelenlét? Tulajdonképpen arról van szó, hogy a figyelmünket szándékosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanatra irányítjuk.
- Amennyiben a mindfulness módszerei közül válogatunk az alábbiakra gondoljunk: egy kellemes jógagyakorlattól elkezdve egészen a tudatos mosogatásig. Konkretizálva egy tudatos mosogatást: Koncentrálj a tevékenységre lépésről lépésre: nézd, ahogy, habzik a mosogatószer, hallgasd a víz folyását, szimatold meg a mosogatószert. Fogd a poharat a kezedbe, az evőeszközöket, és érezd át tapintással milyen érzés, ahogy távolítod el a szennyeződést a szivacs segítségével. Tapintsd bátran a szivacsot, érezd át a puhaságát, érdességét, formáját.
- Figyelmünk legyen önszabályozott, és fenntartott. Tartsuk az adott pillanatban, ne kalandozzunk el! Álljunk a helyzethez nyitottan és elfogadóan.
- Lényege a tudatos megélése az adott pillanatnak, ne akarjuk kontrollálni, megváltoztatni a nehéz belső élményeinket, hisz a cél, hogy képesek legyünk együtt maradni velük!
- A tudatos jelenlétet nem csak a megterhelő, és kihívást jelentő gyakorlatokra, tevékenységekre értjük kizárólag! Tudatos jelenlét lehet bizonyos hangok megfigyelése, de akár egy kellemes séta is a házkörül.
- Fontos az önmagunk iránti kedvesség: ha sikertelenséget élünk meg, igyekezzünk önmagunkkal is megértőek maradni, ne ítélkezzünk saját magunk felett. Hiszen emberek vagyunk, ebből pedig következik tökéletlenségünk, ami magában foglalja, hogy hibákat követünk el olykor.
- A tudatos jelenlét gyakorlása azért is előnyös, mert nem betegségspecifikus, bátran elsajátítható bárki számára, a hangsúly a gyakorláson van, és azon, hogy ne várjunk sem a módszertől, sem magunktól csodát egy alkalom után.
- Több kutatás is szól mellette- például szorongás esetén, ha az egyén a légzésére irányítja a figyelmét, csökkenő tendenciát mutathat a stressz érzelmi intenzitása.
- A tudatos jelenlét alapú technikák során az énre irányul a figyelem, és lehetővé teszi, hogy stresszhelyzetben a helyzet pozitív átkeretezésére kerüljön sor!
Az alábbi felsoroláson kívül fontos hangsúlyozni, ahogy Selye János is mondta „A stressz az élet sója”- nem kell rögtön kétségbe esnünk, mert létezésünk alapvető összetevője, hogy olykor megélünk stresszes időszakot! Amit viszont tehetünk, hogy elkerüljük a stressz krónikussá válását, és a distressz (káros stressz) kialakulását, azt bátran alkalmazzuk- így segíthetünk testünk és lelkünk jóllétén egyaránt.
Törődjünk lelkünkkel:
- alakítsunk ki célravezető megbirkózási stratégiát- ismerjük meg önmagunkat,
- legyünk kapcsolatban szeretteinkkel, fontos a szociális háló, a társas támogatás,
- tűzzünk ki számunkra fontos célokat, melyek mellett igyekezzünk kitartani.
Foglalkozzunk testi jóllétünkkel is:
- töltsünk időt a szabadban,
- mozogjunk, sportoljunk- találjuk meg a hozzánk legközelebb álló mozgásformát,
- figyeljünk oda testünk egészségügyi helyzetére: télen testileg és lelkileg is nehéz kihívások előtt állunk, figyeljünk a megfelelő folyadék és vitaminbevitelre! Szedjünk vitaminokat, és a probiotikumokról se feledkezzünk meg! A bélflóránk támogatása különösen fontos, hiszen nemcsak fizikális jóllétünkben segít, hanem mentális állapotunkra is hatást gyakorol a beleink állapota.
- Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, karácsony alkalmával engedjük meg magunknak kedvenc ételeink fogyasztását.
- A mértékletességnek kiváltképp szerepe van! Ügyeljünk az aranyközépút megtalálására, akár sportról, akár étkezésről van szó!
Összességében láthatjuk, hogy a karácsony, sokak számára a legjobban várt ünnep is stresszorokat „hoz magával”. Próbáljuk helyén kezelni a készülődést, engedjük meg magunk számára a pihenést, feltöltődést is ebben az időszakban, és amit tudunk tenni saját jóllétünkért, azt ne sajnáljuk magunktól. Az év 365 napján alapvető szükséglet, hogy jól lehessünk a testünkben, ne tegyünk kivételt karácsony alkalmával se! Legyen az ünnep mindenki számára boldogságban, békességben és szeretetben teljes, ne pedig szorongásban, aggodalomban és frusztrációban!
Felhasznált irodalom:
https://mindsetpszichologia.hu/a-mindfulness-gyakorlasa-a-mindennapokban
https://semmelweis.hu/hirek/2013/12/17/csokkentheto-a-karacsonyi-stressz/
https://megoldaskozpont.com/onismeret/mindfulness/
Könyv: Szondy Máté- Pozitív pszichológiai intervenciók a klinikai gyakorlatban