A hétköznapok forgatagában sokszor olyan dolgokat tapasztalhatunk, amelyek első pillantásra jelentéktelennek tűnnek, de "láthatatlan erejükkel" jelentősen befolyásolhatják testi-lelki komfortérzetünket. Azt hiszem, hogy mindannyian találkoztunk a puffadt has kellemetlen érzésével. Bár a felfúvódás és a puffadás gyakori és gyakran kínos tüneteknek számítanak, a szervezetünkben végbemenő összetett folyamatokat tükrözik. Ezeket a jelzéseket, amelyeket a testünk küld nekünk, gyakran figyelmen kívül hagyjuk, de ezek kulcsfontosságúak lehetnek emésztőrendszerünk mélyebb megértéséhez.
A bélgáz kialakulásának okai
A gázképződés mindannyiunk emésztési folyamatának része. Az egészséges ember emésztőrendszerében naponta körülbelül 6 liter gáz termelődik. Igen, jól olvassa - 6 liter gáz, amely az alábbiakból keletkezik:
- lenyelt levegőből,
- az emésztés során keletkező gázokból,
- gázokból, amelyek a vérből a beleken keresztül szabadulnak fel,
- a vastagbélben lévő baktériumok által termelt gázokból az emésztetlen ételből.
Ezeknek a gázoknak a nagy része felszívódik a vérbe, és légzéssel távozik, körülbelül 1-2 liter gázt hagyva a belekben. Mennyit bocsát ki az ember ebből a gázból? A normál étkezés során az ember naponta körülbelül 600-700 ml gázt bocsát ki, ami azt jelenti, hogy naponta körülbelül 14-szer szabadul fel gáz, különösen étkezés után.
A felfúvódás olyan állapot, amikor megnövekedett mennyiségű gáz van a bélben.
Forrás: Canva.com
A felfúvódás tünetei
Olyan tünetek jelentkezhetnek, mint például:
- Meteorizmus (puffadás orvosi szakszóval), ami megnövekedett mennyiségű gázokat jelentami haspuffadáshoz vezet
- Flatulencia avagy bélgázosság, amely a bélgázok túlzott áthaladását jelenti a végbélnyíláson keresztül
- Egyéb tünetek, például nyomásérzés, feszültség, hasi fájdalom, amely görcsökké és bizonyos esetekben böfögéssé alakulhat.
A felfúvódás okai a következőek lehetnek:
- Gyors evés. Mindannyian ismerjük a mindennapi rohanást, amikor gyakran gyorsan eszünk, hogy utána gyorsan folytathassuk a feladatainkat.
- A bélflóra baktériumjainak túlzott fermentációja, amely nem megfelelő étkezési szokások miatt alakul ki.
- Mozgáshiány és mozgásszegény életmód.
- A bélflóra összetételének megváltozása.
- Egyes gyógyszerek szedésének mellékhatása.
- Egy másik betegség mellékhatása is okozhatja, ezért ne féljen beszélni erről a problémáról orvosával.
Kinél és milyen okból jelentkezhet puffadás?
A puffadás bárkinél előfordulhat, akár önmagában, akár hasi nyomással együtt, ami a derékkörfogat mérhető növekedését jelenti. Komoly problémává válik, ha hosszú ideig vagy gyakran tapasztaljuk, szóval a probléma krónikussá válik. Gyakran más funkcionális gyomor-bélrendszeri rendellenességekkel, például funkcionális dyspepsiával, irritábilis bél szindrómával vagy funkcionális székrekedéssel együtt jelentkezik. De vajon miért tapasztalunk haspuffadást? A haspuffadás többféle ok miatt alakulhat ki, gyakran ételintolerancia, egy korábbi fertőzés, amely megzavarta a bélmikrobiótát, lelassult bélmozgás vagy idegrendszeri probléma állhat a háttérben.
A krónikus puffadás leggyakoribb okai az alábbiak lehetnek:
- A vékonybélben való baktériumok túlzott elszaporodása - SIBO
- Laktóz-, fruktóz- vagy más szénhidrátintolerancia
- Cöliákia
- A vékonybél divertikulózisa
- Irritábilis bél szindróma
- Krónikus idiopátiás székrekedés
- A medencefenék diszfunkciója
- Funkcionális dyspepsia
- Hasnyálmirigy-elégtelenség
- Gasztrointesztinális vagy nőgyógyászati rosszindulatú daganatok
Milyen tünetei vannak a puffadásnak?
A puffadást három alapvető tünet jellemzi:
- a szelek távozásának megszűnése,
- hasi nyomásérzés,
- teltségérzet.
Hogyan lehet kezelni a puffadást?
A kezelés nehézkes folyamat mind a betegek, mind az orvosok számára. Egyelőre nincs univerzális gyógyszer, és a kezelési folyamat minden betegnél egyedi. A sikeres kezelés magában foglalja az ok azonosítását, valamint az organikus betegség súlyosságának értékelését és kizárását. A kezelési lehetőségek között szerepel az étrend megváltoztatása, probiotikumok, antibiotikumok, prokinetikumok, görcsoldók, neuromodulátorok, stb. A konkrét eljárás és a megfelelően kiválasztott gyógyszerekkel történő helyes kezelés az orvostól függ, a súlyosság és az ok alapján, ami mindenkinél más. Az állapot gyakran jóindulatú, és az enyhe funkcionális puffadásban szenvedő betegeknek meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az állapot jóindulatú, miután kizárták a figyelmeztető jeleket és a súlyos okok lehetőségét.
Hogyan előzhetjük meg a puffadást?
- Azon élelmiszerek azonosítása, amelyeket a szervezet nem tolerál
A kezelés első pontjában a fő célünk az, hogy azonosítsuk azokat az élelmiszereket, amelyekre a páciensnek intoleranciája van, és ezáltal csökkentsük az ételmaradékok túlzott fermentációját. Legközelebb próbálja meg felírni azokat az ételeket, amelyeket a tünetek jelentkezése előtt evett. Ezután gondolja át, hogy mely élelmiszerek fokozhatják a tüneteit.
- Az egészséges táplálkozás „szabályainak” betartása
Az egészséges táplálkozás szabályai közé tartozik a lassú étkezés, a túlevés elkerülése, a kisebb adagok rövidebb időközönkénti fogyasztása, a zsíros és szénhidrátban gazdag ételek korlátozása.
- A FODMAP-okban gazdag élelmiszerek korlátozása
Az ebbe a csoportba tartozó szénhidrátok néhány ember számára problémát jelenthetnek, mivel nehezen szívódnak fel, puffadást, hasi fájdalmat és egyéb emésztési problémákat okozhatnak.
- Próbáljon kevesebbet rágózni, és ne igyon szívószállal
- Igyon elegendő folyadékot
- Mozogjon rendszeresen
- Támogassa bélrendszerét probiotikumokkal
A probiotikumok élő mikroorganizmusok, amelyek hatással vannak a bél-mikrobiotára, és potenciálisan csökkenthetik a puffadást és a gázképződést. A vegyes tanulmányi eredmények ellenére a probiotikumok rendszeres használata az emésztési problémák, köztük a gázképződés enyhítésével és csökkenésével jár.
A puffadás és a megnövekedett gázképződés gyakran kínos témák, amelyekről nem igazán beszélnek, de ezek a problémák az emberi élethez tartoznak. Próbálja ki tippjeinket, hogy segítsen a kellemetlen, de gyakori emésztési problémákon. Ne szégyellje ezt a problémát, és ha gyakran tapasztalja ezeket a tüneteket, akkor forduljon orvosához.
Források:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6824367/
https://solen.cz/pdfs/med/2020/01/07.pdf
https://www.cghjournal.org/article/S1542-3565(20)30433-X/fulltext