A nyári hónapok sokunk számára a pihenésről, a nyaralásról vagy az utazásról szólnak. Egy új országba való utazás során megismerünk egy új kultúrát, de egyben a betegségek és azok kellemetlen tüneteinek fokozott kockázatával is jár. A nyugodt nyaralás talán leggyakoribb ellensége az utazás során fellépő hasmenés vagy székrekedés, amikor a tengerparton töltött idő vagy az érdekes látnivalók felfedezése helyett, a szállodai szobában vagy a legközelebbi WC-ben kell tölteni.
A rendszeresen szedett gyógyszereken kívül az utazókészletnek tartalmaznia kell fertőtlenítőszert, sebtapaszt, fájdalomcsillapítót, lázcsillapítót, és természetesen emésztési problémákra való gyógyszereket is. Miért olyan gyakoriak ezek a problémák, és hogyan lehet elkerülni őket?
Utazók hasmenése és székrekedése: Mik a fő kockázatok?
- A víz és az élelmiszer jelenti az egyik leggyakoribb rizikót az utazás során. Különféle hasmenéses betegségekkel lehet összekapcsolni, mint pl. a vírusos sárgaság (az A és E típusú sárgaságnál a széklet oro-fekális úton terjed) vagy a bélparazitózis,
- fürdés, úszás – akár a tengerben, tavakban, folyókban, medencékben,
- a tengerszint feletti magasság változása,
- a magas hőmérséklet, a napsütés és a páratartalom – ezek mind megfelelő feltételek a mikroorganizmusok szaporodásához,
- számos betegséget terjesztő állatok és rovarok,
- sérülések és balesetek.
A hasmenés az utazók egyik leggyakoribb betegsége. A hasmenés a nap folyamán három vagy több alkalommal történő híg állagú székletürítést jelent. Gyakran kíséri hányinger, hányás, gyengeség és szisztémás tünetek. Az utazási hasmenést kiválthatják nem fertőző vagy fertőző hatások.
Nem fertőző utazási hasmenés:
A nem fertőző utazási hasmenést stressz, a bélrendszer helyi neuroregulációjának érzelmi zavarai, emésztési zavarok, táplálkozási hibák, ételintolerancia vagy mérgezés okozza.
Fertőző utazási hasmenés:
A fertőző utazási hasmenést számos vírus, baktérium és parazita okozhatja. Leggyakrabban az új célállomáson való tartózkodás harmadik-negyedik napján jelentkezik. A második csúcsot a hosszú távú nyaralásokon leggyakrabban a tizedik napon tapasztaljuk.
Utazók székrekedése
A székrekedésnél „ellenkező” probléma merül fel. Jellemzője ugyanis a nehéz és fájdalmas székletürítés, ami heti két vagy annál kevesebb székletürítést jelent. A széklet fájdalmas, kemény, és a hiányos székletürítés érzése a WC-ről való visszatérés után is fennáll.
Az akut székrekedés rövid távú, és néhány napig tart. Gyakran összefügg a folyadékhiánnyal, az étkezési szokások vagy a környezet megváltozásával. Nyaralás közben is találkozunk vele, és gyakran a stressz okozza.
A megelőzésben a legfontosabb az optimális napi folyadékbevitel, a rostban gazdag étrend – azaz friss gyümölcs, leveles zöldségek, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása, a rendszeres napi testmozgás és az emésztést javító probiotikumok szedése. Az is segít, ha sokat mosolygunk, mert a stressz a beleink ellensége is!
Hogyan élvezze a nyaralást kellemetlenségek nélkül? Vegye figyelembe a megelőzés alapelveit:
- A legjobb védelem az előzetes információszerzés. Tudjon meg minél többet az országról és a utazása kockázatairól.
- Ha rizikós országokba utazik, ne felejtse el beoltani magát legalább 1-2 hónappal az indulás előtt.
- Utazás előtt keressen fel egy orvost, aki kivizsgálja és tájékoztatja az adott desztinációban előforduló betegségek megelőzéséről.
- A higiéniai elvek betartása alapvetőnek kell lennie. Igyon megfelelően fertőtlenített ivóvizet, és csak a bizonyított minőségű ételeket fogyasszon. Ne próbáljon ellenőrizetlen forrásból származó vizet inni, és ne fogyasszon olyan élelmiszert, amelynek minőségéről nincsen meggyőződve.
- Óvakodjon az ismeretlen személyekkel való intim kapcsolattól!
- Ne feledkezzen meg az elsősegély-készletről!
- Támogassa immunrendszerét!
- Mosolyogjon és nevessen sokat, minimalizálja a stresszt, és élvezze teljes mértékben az előkészületeket és az utazást!
Miért csomagoljunk probiotikumot a nyaralásra?
A probiotikumok élő baktériumok, amelyek támogatják a bélflórát és az immunrendszert, javítják az emésztést, ezáltal javítják a rendszeres székletürítést és elkerülik a székrekedést. De hasmenésnél is segítenek? Igen! Napjainkban vannak olyan tanulmányok, amelyek az utazási hasmenést a probiotikumok alkalmazásának indikációjaként említik. Tanulmányok alátámasztották a mérsékelt hatást az akut fertőző hasmenéses betegségek megelőzésében, és meggyőzőbb eredményeket mutattak a probiotikumok hatásáról a már akut fertőző hasmenés kezelésében. És hogyan segítettek? Kimutatták, hogy csökkentik a tünetek időtartamát, és hamarabb enyhítik az emésztési zavarokat.
Vigye magával a nyaralására a Symprove On The Go praktikus utazó kiszerelést is.
Minden ország más és más, mindegyiknek megvannak a maga kockázatai, de a megelőzés és az óvatosság mindig kulcsfontosságú. Vigyázzon magára, és élvezze a nyaralást stressz és kellemetlenségek nélkül!
Források:
- https://www.solen.sk/storage/file/article/5bf58c33d1204af82dc21db38f097624.pdf
- https://www.solen.sk/storage/file/article/c5c9d3363880c343e7a6c90b429f037d.pdf
- https://www.solen.cz/pdfs/lek/2020/03/03.pdf
- VACEK, V. 2002. Alimentárni infekce. Praha: Galén, 2002. 163 s. ISBN 80-7262- 166-1.