Crohn-betegség – egy krónikus betegség, ami nem gyógyítható teljesen

Crohn-betegség – egy krónikus betegség, ami nem gyógyítható teljesen

A Crohn-betegség az emésztőrendszer gyulladásos betegségeinek egyik típusa, amelyben, európai viszonylatban, 100-ezer lakosból megközelítőleg 400-an szenvednek. Tudósok megállapították, hogy a Crohn-betegség kialakulásáért, a baktériumokon kívül, a beleinkben élő penészgombák is felelősek.

Mi az a Crohn-betegség?

A Crohn-betegség a bél leggyakrabban előforduló gyulladásos betegségei zé tartozik. A szövetek gyulladását okozza az emésztőrendszer különböző szakaszaiban, a szájtól egészen a végbélig, de általában a beleket, főként a vastagbelet sújtja. A Crohn-betegség hasfájással, hasmenéssel, fáradékonysággal, súlyvesztéssel vagy akár alultápláltsággal is jár. Ebben a betegségben szenvedő betegek életminősége jelentősen romlik.

A betegség prognózisa a betegek számára viszonylag kedvezőtlen. Ez a krónikus betegség egyelőre teljes egészében, véglegesen nem gyógyítható. Módosul a betegek étrendje, kortikoszteroidok, nagyon súlyos esetekben pedig immunszupresszív gyógyszerek alkalmazására kerül sor. A Crohn-betegséget kiváltó okok között genetikai faktorok, környezeti hatások, de a beleinkben található mikroorganizmusok is szerepelnek.

A Crohn-betegség tünetei

Mivel a Crohn-betegség a teljes emésztőrendszert, vagy annak csak egy részét is sújthatja, így a tünetei is különböző mértékűek lehetnek, az enyhétől egészen a súlyosig. A betegség aktív szakasza hasmenéssel, lázzal, fáradékonysággal, hasfájással, görcsökkel, véres széklettel és fekélyes szájsebekkel jelentkezik.

Gyakori a csökkent étvágy, súlyvesztés és a végbélkörnyéki fájdalom. A betegség rosszabb lefolyása esetén a betegek az emésztőrendszert közvetlenül nem érintő tüneteket is tapasztalhatnak. Előfordul bőr-, szem-, ízületgyulladás, epeúti- és májgyulladás, vesekő, vérszegénység, gyerekeknél a növekedés lelassulása.

Egy férfi fajó hassal
Forrás: Canva.com

Étrendi tanácsok Crohn-betegségben szenvedő betegeknek

A betegség tünetmentes szakaszában könnyű, teljesértékű étrend ajánlott, akut betegség idején pedig a magas rosttartalmú élelmiszerekben szegény étrend javasolt. Jótékony hatása lehet az omega-3 zsírsavak szedésének, valamint probiotikum szedése is megfelelő választást jelent.

Kerülje a zsíros, fűszeres és rántott ételeket. Továbbá nem ajánlott a magas rosttartalmú ételek, a káposzta és a hüvelyesek nagymértékű fogyasztása sem.

A Crohn-betegségben szenvedő betegek számára ajánlott a savanyított tejtermékek, diétás húsok, rizs és zöldségek fogyasztása. Az ételek elkészítésének legmegfelelőbb módja a párolás. A gyümölcsök közül jó választást jelent a banán vagy a sárgabarack. Általánosságban a könnyen emészthető ételeken van a hangsúly. A betegség romlása esetén gyakran ajánlott az úgynevezett maradékmentes étrend, amely korlátozza az emészthetetlen rostokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztását.

A Crohn-betegségben szenvedő betegek egynapi mintaétrendje

A Crohn-betegség esetén összeállított étrend nagyon individuális és egyáltalán nem kell, hogy unalmas legyen. Alapját a kis adagok fogyasztása és az ún. maradékmentesség jelenti.

Reggelire vagy vacsorára ehet tonhalas omlettet, tejberizst, sonkás-sajtos toastot, pirítóst tükörtojással, illetve sajtos tekercset avokádóval.

Ebédre fogyaszthatunk például grillezett csirkecombot vagy csirkemellet rizzsel, savanyú krumplifőzeléket, lazacos tésztát, de akár rizspudingot is.

A Crohn-betegség diagnosztizálása

Mivel nem létezik konkrét teszt a Crohn-betegség diagnosztizálására, az orvosnak egy ideig nyomozóvá kell válnia. Az orvos csak akkor tudja diagnosztizálni ezt a betegséget, ha kizár minden olyan okot, ami a beteg tünetei mögött állhat.

Laboratóriumi vizsgálatok

A Crohn-betegség gyanúja esetén az első dolog a laboratóriumi vizsgálatok elvégzése. Vérvizsgálatot végeznek a vérszegénység vagy a gyulladás jelenlétének ellenőrzésére. A vérvizsgálatok mellett székletmintát is vesznek a betegtől. A székletben előfordulható vér, baktériumok vagy paraziták kimutatására szolgál.

Endoszkópia

A vastagbéltükrözés segítségével az orvosnak lehetősége nyílik a teljes vastagbél áttekintésére, valamint laboratóriumi elemzéshez szövetmintát is vesz, melynek eredménye Crohn-diagnózisra utalhat.

A kapszula endoszkópia során a páciens egy kapszulát nyel le, ami miniatűr kamerát tartalmaz, és ami az útja során képeket készít a vékonybélről. Ezután az orvos ellenőrzi a tüneteket. Az ilyen típusú endoszkópia nem végezhető olyan betegeknél, akiknél bélelzáródás gyanúja merül fel.

Képalkotó diagnosztikai vizsgálat

A Crohn-betegség diagnosztizálása során gyakran alkalmaznak képalkotó technikákat is, mint pl. CT-vizsgálatot vagy mágneses rezonancia vizsgálatot (MRI-t) a részletesebb eredmények kimutatása érdekében.

Crohn-betegség kezelése

Mivel ez egy autoimmun betegség, a Crohn-betegség nem gyógyítható, és az orvos ajánlott kezelés nem biztos, hogy mindenki számára hatékony. Ezért leggyakrabban különböző kezelési módszerek kombinációját alkalmazzák.

A betegség megjelenésénél gyulladáscsökkentő szereket alkalmaznak az akut lefolyás enyhítésére és kortikoszteroidokat, amelyek azonban a mellékhatásai miatt csak rövid távú alkalmazásra szolgálnak. Ezenkívül immunrendszer-szupresszorokat is alkalmaznak a kezeléshez, amelyek rendszeres vérvizsgálatot igényelnek.

Súlyosabb esetekben gyakran alkalmaznak biológiai terápiákat is, amik korlátozhatják a további gyulladások kialakulását a szervezetben. Az utolsó megoldás a műtét, melynek során a belek leginkább érintett részét távolítják el.

Crohn-betegség és a probiotikumok

Ahogy már fentebb is említettük, a Crohn-betegség nem teljesen gyógyítható, tünetei a stressz kerülésével, elegendő testmozgással, az étrend beállításával és a probiotikumok használatával enyhíthetők.

Ezek gondoskodnak a bélflóra egészségéről és arról, hogy a betegség hosszabb ideig remissziós állapotának fenntartásáról. A probiotikumok hatását a Crohn-betegség tüneteinek enyhítésére több független tanulmány is megerősítette. A vízbázisnak köszönhetően a Symprove probiotikumok az emésztősavak károsítása nélkül eljutnak a belekbe, ahol aztán pozitívan hatnak a bél mikroflórájára.

Befejezés

Mint minden betegségnél a Crohn-betegségnél is fontos a korai diagnózis és a korai kezelés. Bár gyógyíthatatlan betegségről van szó, megfelelő kezeléssel, diétával és életmóddal módosítható a lefolyása. Ezért, ha hosszútávon hasi fájdalmat, véres székletet, megmagyarázhatatlan fogyást, gyakori hányingert vagy két hétnél tovább tartó hasmenést tapasztal, feltétlenül keresse fel orvosát.